January 24, 2011

Ma vist unustasin seda siia "õigel ajal" kirjutada, aga mulle jõudis alles aastavahetusel miskit kohale. Nimelt tunnen ma vana aasta õhtuti ja uue aasta esimestel päevadel alati sellist teistsugust jõudu. Jõudu, et oma elu üle järele mõelda ja korrektuure teha, jõudu, et muuta seda, mis tegelikult juba ammu muutmist vajab, jõudu, et astuda julgemaid samme oma unistuste poole. Ma usun, et te saate aru, mida ma silmas pean. Aga ühel hetkel sain ma aru, et tegelikult on iga päev nagu uus aasta. Iga päev on uus algus, uus võimalus. Aastavahetus ei erine selle poolest mitte millegagi.

Today is the day! :)

January 20, 2011

Jhumpa Lahiri "The Namesake"


Sattusin selle raamatu otsa täiesti kogemata. Tagakaant uurides ei saanud muidugi seda enam käest panna, nii et tuli läbi lugeda. Ja milline lugemine! "The Namesake" on huvitav väga mitmel tasandil. Huvitav on lugeda bengali inimestest Ameerikas, huvitav on lugeda teisest kultuurist pärit inimese kohanemisest oma uue eluga, huvitav on lugeda põlvkondade-vahelistest erinevustest. Ja nii edasi.

Austraalias olles vestlesin ühe seal elava eestlasega ja ta kurtis, kuidas noorem põlvkond enam eesti keele ja kultuuri vastu huvi ei tunne, pigem peavad nad end austraallasteks. Seda raamatut lugedes sai sama probleemi näha hoopis teise nurga alt - selle lapse vaatepunktist, kes sünnib Ameerikas, käib koolis Ameerikas, kelle sõbrad on ameeriklased, kes räägib igapäevaselt inglise keelt, kes peab Ameerika pühi ja tähtpäevi ning vaatab Ameerika televisiooni. Täitsa arusaadav, et ta põlgab oma vanemate "totraid" traditsioone ja ei talu mõtet, et peab niiii mitmeks nädalaks kuhugi Indiasse sõitma.

See raamat ei jutusta mitte ühe inimese lugu, vaid ühe perekonna lugu. Ja meie globaalküla lugu. Raamatu alguses korraldavad vanemad abielu Ashoke ja Ashima vahel, mehe ja naise vahel, kes üksteist veel ei tea. Mind igatahes pani see stseen neile kaasa tundma. Vaesed inimesed, peavad abielluma käsu täitmise pärast, täiesti ilma armastuseta. Paar kolib Ameerikasse ja aastakümned mööduvad. Peagi on nende lapsed abieluealised, kuid käituvad uue kultuuri tavade kohaselt. Nende poeg armub ja armastab. Üht... teist... kolmandat. Selle kolmanda siis võtab naiseks ka. Kõik on ilus, noored on armunud ja alustamas oma elu, oma perekonda. Kuni armastus saab otsa ja naine kohtab hoopis vana kallimat. Ütelge siis, kumb variant tegelikult parem on!?

Tõde on vist kusagil vahepeal. Aga vähemalt mõtlema pani.

January 18, 2011

Kui sa tahad kuulata ühte mõnusat lugu, siis vajuta siia.

Vana aasta lõpp ja uue algus on tavapäraselt selline aeg, kus me mõtleme eelneva üle ja teeme plaane, sõnastame soove edasiseks. Võiks ju kirjutada midagi kokkuvõtlikku oma eelmise aasta kohta. Või mõtiskleda uue aasta teemadel. Aga seda kõike on juba nii palju kuulda olnud, et ma põhimõtteliselt ei hakka sellesse süvenema. Aitab.

Inimesed, sööge apelsini ja olge õnnelikud! Saate C-vitamiini ja muud head :)

January 6, 2011

There's a time to let go and a time to hold on.

Lord capture our hearts now
Drown out the pleasures and treasures that bind us
Give us your courage
To be strong, to be brave, and to never back down